Už Lietuvos ribų
Akademikai JAV
Prasidėjus emigracijai
Nuo 1949 metų, prasidėjus didžiajai emigracijos bangai, dauguma Vokietijos skyrių suiro, išsivažinėjo kas kur. Tačiau tuo pačiu užsienyje steigėsi ir nauji skyriai, pvz. , Čikagoje (JAV) ir Australijoje. 1950 metais „akademikų“ atsirado Urbanoje, Detroite, Bostone, 1951 – Klivlende bei Niujorke. Tais pačiais metais vietoj „Vyčio“ antros dalies pradeda eiti ASS biuletenis „Ad Meliorem“. 1952 metais įvyksta pirmoji ASS stovykla JAV, suprojektuojamas ir pradedamas dėvėti ASS stovyklinis kaklaraištis. Kaip matome, pasklidęs sąjūdis gana greitai atsigavo ir tęsė savo veiklą. Jos kulminacija, tuo pačiu naujuoju veiklos centru padėjusi tapti Čikagai, buvo Vydūno fondo įsteigimas.
Naujos reformos
Po kurio laiko vėl prasidėjo reformos. 1960 m. Korp! Vytis ir ASD susijungė ir pasivadino Studentų Skautų Sąjunga. Tais pačiais metais įsisteigia Filisterių Skautų Sąjunga, subūrusi studijas baigusius Korp! Vytis ir ASD narius. Šių reformų priežastis – susiformavusi nauja „akademikų“ karta, kuri tokiu būdu norėjo atsiriboti nuo vyresnių ir jiems nesuprantamų organizacijos narių. Tačiau, naujovėms nepasiteisinus, jau 1962 metais vėl buvo sugrįžta prie atskirų Korp! Vytis ir ASD organizacijų. Tais pačiais metais nusistovėjo santykiai su Lietuvių Skautų Sąjunga ir ASS tapo trečiąja jos šaka.
Laikas veikti
Septintajame dešimtmetyje organizacijos veikla buvo ypatingai aktyvi – kasmet buvo rengiami suvažiavimai, studijų dienos, vasaros ir žiemos stovyklos. 1966 m. aktyviai dalyvauta Pasaulio Lietuvių Jaunimo kongreso darbuose: buvo išleistas Los Andželo skyriaus paruoštas dainorėlis bei kišeninis kalendorius.
Pareigos sau ir bendruomenei
Po 1960 – 1062 metų reformų organizacijos struktūra pasiliko nepakitusi iki šių dienų, o jos veiklą galima suskirstyti į dalis: visuomeninę dabartinės lietuviškos išeivijos bendruomenės veiklą ir vidinę organizacijos veiklą. ASS nariai aktyviai dalyvauja kitose visuomeninėse, taip pat kultūrinėse ir profesinėse organizacijose, daug prisidedama prie žurnalo Lituanus išleidimo, vadovaujama skautiškiems vienetams ir leidžiama metodinė medžiaga kitiems vadovams. Taip pat daug bendradarbiaujama su kitomis jaunimo organizacijomis. Organizacijos viduje be skyrių susirinkimų ir suvažiavimų dar vyksta studijų dienos, vasaros ir žiemos stovyklos, minėjimai, susipažinimo susirinkimai gimnazijų abiturientams, rengiami labdaringi pasilinksminimai, veikia įvairūs būreliai.
Lietuva #1
ASS veikla yra ideologijos tęsinys. Iš trijų ASS principų – religinio, tautinio ir socialinio – išeivijoje dominavo tautinis. Svetimoje aplinkoje visokiais būdais stengtasi išlaikyti lietuvybę, kam ypač praversdavo stovyklos. Jų metu, gamtoje, liaudies šokiai, dainos bei literatūros skaitymai palikdavo giliausią pėdsaką.
Ar darbai jau baigti?
Po nepriklausomybės atstatymo tarp JAV „akademikų“ atsirado dvi nuomonės tolimesnės veiklos klausimu. Viena – Tėvynei reikia ir toliau padėti, pastatyti ją ant kojų, ir panašiai. Antroji, labiau paplitusi jaunimo tarpe – mes savo pareigą jau atlikome ir dabar galime atsipūsti, tačiau tokiu atveju darosi neaišku, ką daryti toliau. Šiuo metu vyrauja pirmoji nuomonė.
Kas dabar vyksta
Čikagos ir Los Andželo skyriai daug prisidėjo, kad Lietuvoje atsikurtų studentai skautai ir iki šiol su jais palaiko glaudžius ryšius. Vis dėlto, problemų yra kitur, pavyzdžiui, Australijos skyrių šiuo metu sudaro vieni filisteriai – jie nebeturi nei vieno senjoro ar kandidato.